VARIS. Didžiausi vario privalumai odai, plaukams ir nagams
Varis – svarbus mineralas, reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir normaliam nervų bei imuninės sistemos veikimui. Jis taip pat atlieka reikšmingą vaidmenį palaikant sveiką odą, stiprius plaukus ir tvirtus nagus.
• Varis dalyvauja kolageno sintezėje ir yra svarbus elastino, atsakingo už odos elastingumą, vystymuisi. Jo trūkumas gali sumažinti kolageno gamybą ir paveikti odos struktūrą, stangrumą, atsparumą senėjimo požymiams.
• Vartojant vario papildus buvo pastebėtas odos tekstūros pagerėjimas ir mažesnis raukšlių susidarymas.
• Varis veikia kaip antioksidantas, padedantis neutralizuoti laisvuosius radikalus, skatinančius ankstyvą senėjimą. Antioksidacinės vario savybės dar geriau veikia, kai jis yra derinamas su vitaminais C ir E.
• Kai organizme trūksta vario, gali atsirasti pleiskanų, plaukai tapti trapūs, imti slinkti.
• Dalyvaudamas kolageno sintezėje varis padeda palaikyti sveikus plaukų folikulus ir skatina stiprių, sveikų plaukų augimą.
• Varis dalyvauja melanino, pigmento, atsakingo už plaukų spalvą, gamyboje. Jis padeda reguliuoti melanino sintezę ir ilgiau išlaikyti natūralią plaukų spalvą, pristabdyti žilimą.
• Antioksidacinės vario savybės padeda plaukus išlaikyti atsparesnius žalingam aplinkos poveikiui.
• Varis padeda reguliuoti keratino (pagrindinio nagų komponento) gamybą, taigi padeda išlaikyti sveikus, stiprius nagus.
• Dėl dalyvavimo kolageno ir elastino gamyboje bei antioksidacinio poveikio, varis gali užtikrinti spartesnį nagų augimą, jų elastingumą ir atsparumą pažeidimams.
• Tyrimai rodo, kad varis turi antimikrobinį poveikį, taigi gali padėti kovoti su nagų infekcijomis ir yra naudingas jų prevencijai.
Geresniam vario įsisavinimui labai naudingi vitaminai C ir E, kurie ne tik pagerina vario absorbciją, bet ir sustiprina antioksidacinį jo poveikį. Optimaliam vario kiekiui organizme palaikyti taip pat naudingi cinkas ir geležis.
Dėl vitaminų ir mineralų vartojimo geriausia pasitarti su gydytoju.
Daugiau informacijos ir tyrimų:
G. Borkow "Using Copper to Improve the Well-Being of the Skin", https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4556990/
L. Pickart, A. Margolina "Regenerative and Protective Actions of the GHK-Cu Peptide in the Light of the New Gene Data", https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073405/
M. C. Linder, M. Hazegh-Azam "Copper biochemistry and molecular biology", https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8615367/
J. R. Prohaska "Impact of copper limitation on expression and function of multicopper oxidases (ferroxidases)", https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22332037/
R. Uauy, M. Olivares, M. Gonzalez "Essentiality of copper in humans", https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9587135/
G. Vashchenko, R. T. A. MacGillivray "Multi-copper oxidases and human iron metabolism", https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23807651/
Food and Nutrition Board, Institute of Medicine, "Dietary reference intakes for vitamin A, vitamin K, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc", https://nap.nationalacademies.org/read/10026/chapter/1
W. B. Medeiros, K. J. Dussán Medina, S. R. Pombeiro Sponchiado "Improved natural melanin production by Aspergillus nidulans after optimization of factors involved in the pigment biosynthesis pathwa", https://microbialcellfactories.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12934-022-02002-0