5 būdai sugrąžinti gyvybę savo plaukams
Sveiki, gyvybingi, žvilgantys plaukai suteikia mums papildomo pasitikėjimo ir žavesio, bet gera plaukų sveikata taip pat leidžia suprasti, kad viskas mūsų organizme „veikia“ gerai: gerai valgome, mums netrūksta vitaminų bei maistinių medžiagų, gerai miegame, nesusiduriame su lėtiniu stresu ir kitomis problemomis, naudojame mums tinkamas priemones.
Tačiau jeigu pastebėjote, kad jūsų galvos odos ir plaukų būklė ėmė prastėti, jie ėmė slinkti, lūžinėti, išsausėjo, prarado elastingumą, yra keletas dalykų, kurie gali pagerinti jų būseną. Tad jeigu esate pasiruošę atsisveikinti su pažeistais ir gyvybę praradusiais plaukais, atkreipkite dėmesį į šiuos 5 patarimus.
1. Pasidarykite galvos odos masažą
Puikiai žinome, kad geros kokybės dirvožemis yra svarbiausias dalykas, jeigu norime užauginti sveikus augalus ir gėles, bet labai panašiai viskas yra ir čia: ilgų, gyvybingų ir spindinčių plaukų pamatas yra sveika galvos oda. Todėl pirmas dalykas turėtų būti ne atkreipti dėmesį į įvairius plaukų priežiūros produktus, bet grįžti prie pačios esmės: galvos odos būklės gerinimo.
Puiki pradžia — kartas nuo karto pasidaryti galvos masažą. Daugybė atliktų tyrimų įrodė, kad tokie masažai teigiamai veikia streso hormonus, kraujo spaudimą ir netgi širdies susitraukimų dažnį.
Galvos masažas aktyvina kraujotaką, plaukų folikulai greičiau ir efektyviau pasisavina reikalingas medžiagas, todėl plaukai auga greičiau, tampa tvirtesni. Pakanka keletą kartų per savaitę masažuoti galvą vos po 5-10 minučių, į naudojamą masažo aliejų įlašinant kelis lašelius levandų, rozmarinų ar čiobrelių eterinių aliejų.
2. Skirkite laiko teisingai priežiūrai namuose
Plaukų sveikatai ir būklei įtakos turi ir tai, kaip jais rūpinamės kiekvieną dieną. Tad norint džiaugtis gražiais ir sveikais plaukais, tinkama ir visapusiška jų priežiūra namuose yra būtina.
Viena didžiausių ir dažniausiai pasitaikančių klaidų – nežinant savo plaukų tipo, naudoti jiems netinkančias priemones.
Pavyzdžiui, jeigu jūsų plaukai sausi, reikėtų kuo rečiau naudoti formavimą karštais prietaisais ir pasirūpinti, kad galvos oda būtų švelniai išvalyta, bet tuo pačiu – ir sudrėkinta. Tam tiks šampūnai ir kondicionieriai, kuriuose yra riebiųjų medžiagų ir aliejų.
Jeigu jūsų plaukai riebūs, labai svarbu tinkamai pašalinti riebalų perteklių ir susikaupusius nešvarumus. Tokiu atveju reikėtų vengti drėkinančių ar plaukus glotninančių šampūnų, bet galima kartu naudoti stipriau valančius ir normaliems plaukams skirtus šampūnus, kadangi labai svarbu nepersausinti riebios galvos odos. Venkite specialiai riebiems plaukams skirtų šampūnų, nes jie nuplauna apsauginį galvos odos barjerą, dėl to riebalinės liaukos dar labiau suaktyvėja, o plaukus plauti tenka dar dažniau.
O jeigu jūsų plaukai pažeisti ir nualinti dažnų cheminių ar kaitinimo procesų, praradę elastingumą, silpni ir trapūs, reikėtų pradėti nuo švelnaus plaukų gydymo ir visapusiško jų maitinimo. Rekomenduojama į rutiną įtraukti regeneruojantį šampūną ir giliai atstatantį kondicionierių, bei bent kartą per savaitę naudoti plaukų kaukę efektyvesniam jų pamaitinimui.
Kitos bendros taisyklės tinkamai plaukų priežiūrai namuose yra universalios ir tinka turint bet kokį plaukų tipą. Pirmiausiai — venkite per dažno plaukų plovimo, optimalu galvą plauti du-tris kartus per savaitę, bet ne kiekvieną dieną. Taip pat per daug dažnai nedžiovinkite plaukų džiovintuvais, o jeigu mėgstate plaukus formuoti karščiu, nepamirškite naudoti ir nuo karščio saugančių kremų. Vasarą saugokite plaukus nuo karščio bei UV spindulių kepurių ar skrybėlių pagalba, ir į savo priežiūros rutiną įtraukite kondicionierių ar plaukų dulksną su apsauga nuo saulės, o žiemos metu dėvėkite kepures, taip apsaugant juos nuo šalčio.
3. Reguliariai patrumpinkite išsišakojusius plaukų galiukus
Vidutiniškai per mėnesį plaukai paauga 0,5-1,5cm, ir nors šį procesą paspartinti yra sunku, mes galime prisidėti prie augančių plaukų kokybės, kad jie būtų stipresni ir spindintys. Vienas iš būdų — nedvejoti pakirpti išsišakojusių plaukų galiukų.
Nors kartais tai daryti tampa šiek tiek gaila, neapsigaukite: išsišakojusių plaukų galiukų išgydyti negalima, nes toks plaukas jau yra pažeistas ir jo „suklijuoti“ tiesiog neįmanoma. Vienintelis būdas, jeigu norite, kad jūsų plaukai augtų ilgesni ir būtų sveikesni — nepamiršti reguliariai pakirpti išsišakojusių, sausų, pažeistų plaukų galiukų, nes tai yra būtina natūraliam ir sveikam plaukų augimui. Kaip dažnai turėsite tai daryti pirmiausiai priklausys nuo jūsų plaukų būklės, bet plaukų stilistai rekomenduoja patrumpinti galiukus bent kartą per mėnesį.
Tai taip pat reiškia, kad kuo daugiau dėmesio ir rūpesčio skirsite savo plaukams kiekvieną dieną, tuo rečiau juos reikės kirpti, ir tuo gražesni bei ilgesni jie augs natūraliai.
4. Rūpinkitės savo plaukais ir iš vidaus
Rūpinantis savo plaukų grožiu ir sveikata, kokybiškos plaukų kaukės, šampūnai ir kondicionieriai yra svarbi dalis, bet dar svarbiau yra nepamiršti į savo racioną įtraukti maisto produktų, mineralų ir vitaminų, tiesiogiai atsakingų už gerą plaukų būklę.
Sveikatos specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į pakankamą geležies, biotino, seleno, vitaminų C ir B6, cinko, bei vario kiekį organizme. Tad valgykite daugiau daržovių, vaisių, lapinių salotų, gerkite daug švaraus vandens — tai užtikrins pakankamą kiekį cinko. Valgykite kiaušinius, jautieną, migdolus, avižas, žirnius, uogas, kad organizmas apsirūpintų biotinu. Nepamirškite citrusinių vaisių, paprikų ir špinatų — taip užtikrinsite, kad organizme netrūktų vitamino C, atsakingo už kolageno gamybą. Daug vario, padedančio palaikyti plaukų pigmentaciją, rasite jūros produktuose, žuvyje, ankštinėse daržovėse, kavoje. Į mitybos racioną įtraukite vištienos, raudonos mėsos ir daržovių, turinčių ryškią, tamsiai žalią spalvą, tokių kaip brokoliai, svogūnai, petražolės, krapai — taip aprūpinsite organizmą pakankamu geležies kiekiu, o geležis, kaip žinome, mūsų plaukų folikulus ir šaknis maitina maistinėmis medžiagomis ir užtikrina, kad jie neslinktų.
5. Nepamirškite baltymų, o ypač — keratino
Plaukai yra sudaryti iš baltymų, o pirmiausiai — iš „statybinio“ baltymo keratino, kuris skatina ląsteles dalintis, o patį plauką augti. Todėl norint, kad plaukai būtų stiprūs ir sveiki, kiekvieną dieną kartu su maistu turite gauti ir pakankamą baltymų kiekį.
Baltymai maitina plaukų šaknis, jie tampa storesni, stipresni, elastingi, greičiau auga. Tad jeigu pastebėjote, kad plaukai tapo sausi, ėmė lūžinėti, išsausėjo, net ėmė slinkti, greičiausiai į savo maisto racioną neįtraukiate tiek baltymų, kiek reikėtų gerai plaukų sveikatai. Pagrindiniai baltymų šaltiniai yra žuvis, vištiena, kalakutiena, kiaušiniai, pupelės, riešutai. Sveikatos specialistai taip pat rekomenduoja nepamiršti į savo maisto racioną įtraukti svogūnų, kurie organizme skatina keratino gamybą, taip pat saldžiųjų bulvių, saulėgrąžų sėklų.
Jeigu vis dėlto jaučiate, kad mitybos sureguliuoti nepavyksta arba norite greitesnio poveikio, jums gali padėti grožio papildai, kuriuose yra biologiškai aktyvaus keratino. Svarbiausia, kad jis būtų išgaunamas iš avių vilnos, nes būtent toks hidrolizuotas keratinas yra struktūriškai panašiausias į mūsų organizme esantį keratiną. Hidrolizuojant keratiną, jo grandinės suskaidomos į keletą nedidelių dalelių, vadinamų tripeptidais, kurios geba lengviau prasiskverbti pro žmogaus žarnyno barjerą. Dėl to kraujas tripeptidus išnešioja po visą organizmą, o pirmiausiai jie patenka būtent ten, kur jų labiausiai trūksta ir reikia.