Grožio elementas, puoselėjantis jaunystę ir sveikatą nuo plaukų iki pirštų galiukų: ką turite žinoti apie silicį
Švytinti, graži, lygi oda. Sveiki, blizgantys plaukai. Stiprūs nagai, dantys ir kaulai. Ką visi šie dalykai turi bendro?
Iš tiesų, net kelis aspektus. Mes visi norime, kad mūsų oda, plaukai, nagai ir dantys spinduliuotų sveikatą. O raktinis žodis, besislepiantis už viso to, yra silicis — antras gausiausias elementas mūsų planetoje, kuris taip pat yra ir trečiasis pagal gausumą mikroelementas mūsų organizme po geležies ir cinko.
Apie pastaruosius du tikrai esame girdėję ir žinome, kuo jie naudingi mūsų organizmui, o kaip yra su siliciu? Kokiomis mums naudingomis savybėmis jis pasižymi?
Silicio randama įvairiuose mūsų vidaus bei išorės organuose: plaučiuose, kepenyse, širdyje, smegenyse, skydliaukėje, naguose, plaukuose, odoje. Jo taip pat yra mūsų kauluose, dantų emalyje ir kitose įvairiose ląstelėse visame organizme. Todėl ir atsakingas jis už daug skirtingų fiziologinių funkcijų: pavyzdžiui, kaulams ir kremzlėms suteikia standumo, sausgyslėms — lankstumo.
Tačiau bene geriausiai jis žinomas dėl savo antrojo vardo: dažnai dar vadinamas „grožio mikroelementu“, silicis skatina kolageno ir elastino sintezę mūsų organizme. Jis geba sujungti baltymų, kurios yra atsakingos už natūralų odos gebėjimą sulaikyti vandenį, molekules, taip skatindamas odos atsinaujinimą. Veikdamas mūsų ląstelėse, silicis suteikia odos, plaukų ir nagų molekulėms tvirtumo, o jungiamajam audiniui — elastingumo.
Kitaip tariant, silicis yra vienas svarbiausių mūsų organizmo „statybinių“ elementų, padedančių gaminti kolageną ir glikozaminoglikanus. Pastarieji yra tokie polisacharidai, kurie traukia vandenį, cukrų ir baltymus, kad sudarytų jungiamąjį audinį, kremzles, sausgysles ir suteptų sąnarius sąnariniu skysčiu. Taip silicis padeda apsaugoti kolageno ir elastino skaidulas nuo skilimo ir leidžia mums džiaugtis stangria ir elastinga oda, vešliais plaukais ir stipriais nagais bei dantimis.
Silicis taip pat gali būti vadinamas ir jaunystės mikroelementu, nes pasižymi senėjimą lėtinančiais procesais. Skamba per gerai, kad būtų tiesa?
Tyrinėjant silicio savybes ir poveikį buvo atlikta daugybė tyrimų. Gauti rezultatai atskleidė, kad organizmo senėjimas yra susijęs su reikšmingu silicio lygio sumažėjimu tokiuose mūsų organuose kaip oda bei arterijos. Dar daugiau: nustatyta, kad organizme esant silicio trūkumui, stipriai pažeidžiama medžiagų apykaitos pusiausvyra, nes be jo neįmanomas daugiau negu 70-ties kitų elementų įsisavinimas!
Ir tai — dar ne viskas.
Silicis puikiai pašalina iš organizmo jame susikaupusius toksinus ir sunkiuosius metalus, todėl dažnai rekomenduojamas įvairių detoksikacinių programų metu kaip efektyvus pagalbininkas, gebantis giliai išvalyti ląsteles. Jis taip pat pasižymi natūraliomis priešuždegiminėmis savybėmis ir geba kontroliuoti organizme kylančius uždegiminius procesus. Silicis palengvina tokių odos problemų kaip egzema ar žvynelinė simptomus, ir užtikrina, kad kiti mineralai, tokie kaip kalcis bei magnis, labai svarbūs gerai hormonų pusiausvyrai mūsų organizme, būtų tinkamai subalansuoti. Be to, veikdamas kartu su variu ir cinku, silicis didina šių mikroelementų veiksmingumą. Šis nuostabus mikroelementas rūpinasi ir apsaugine mūsų kūno sistema: siųsdamas organizmui specialius signalus, kada reikėtų gaminti antikūnius-antigenus, silicis stiprina imunitetą.
Sveikatos specialistai pastebi, kad silicis yra vienas stipriausių deguonies pernešėjų mūsų organizme, padidinantis tiek maistinių medžiagų, tiek ir deguonies pernešimą į svarbius organus. Kadangi jis pasižymi gebėjimu padėti raudoniesiems kraujo kūneliams pernešti net iki 20 procentų daugiau deguonies, tai taip pat reiškia, kad silicis gali ženkliai sumažinti aterosklerozės riziką ir cholesterolio kiekį kraujyje bei padeda apsaugoti gerą širdies sveikatą.
Ši silicio savybė taip pat padeda ilgiau išlaikyti mūsų odą sudrėkintą iš vidaus. Tad papildę organizmo atsargas siliciu, netruksite suprasti, kad savo „darbą“ organizme jis atlieka puikiai: pirmiausiai pastebėsite, kad oda ėmė jaunatviškai švytėti, tapo stangresnė, elastingesnė, o veido poros, įvairios dėmelės ir raukšlelės tapo mažiau pastebimos.
Daugeliui kyla klausimas, jeigu mūsų organizme jau yra silicio, kodėl mums gali reikėti jį vartoti papildomai?
Sveikatos specialistai pabrėžia, kad su kiekvienais metais mes netenkame dalies savo organizme esančių silicio atsargų, nes natūraliai mažėja mūsų organizmo pajėgumas jį įsisavinti. Silicio stygius organizme gali susidaryti ne tik valgant per mažai silicio turinčių produktų, bet taip pat ir dėl įvairių parazitinių ligų. Todėl visi, besirūpinantys savo sveikata ir grožiu, sulaukę maždaug 25-erių metų, turėtų atkreipti dėmesį į šį mikroelementą ir juo papildyti savo organizmą.
Natūralūs silicio šaltiniai yra įvairūs pilno grūdo produktai (avižos, ryžiai, kviečiai), daržovės (šparaginės pupelės, agurkai, pomidorai, morkos, svogūnai, ridikėliai, bulvės), vaisiai ir uogos (bananai, vyšnios, žemuogės, razinos), taip pat kiaušiniai bei žuvų ikrai.
Nors natūralių silicio šaltinių skaičiuojama tikrai nemažai, vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad didžioji dauguma šių maisto produktų iki mums juos valgant būna apdorojami. Tai reiškia, kad iš jų jau būna pašalintas beveik visas juose buvęs silicis. Svarbu ir tai, kad iš skirtingų šaltinių bei produktų mūsų organizmas silicį pasisavina skirtingai. Be to, organizmui iš maisto produktų tinkamai pasisavinti šį mikroelementą gali trukdyti ir sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Todėl ieškodami geriausių ir efektyviausių silicio papildymo organizme variantų, nepamirškite atsižvelgti ne tik į produkte esantį silicio kiekį, bet ir į jo biologinį prieinamumą.
Žvelgiant šiek tiek specifiškiau, sveikatos specialistai paaiškina, kad natūralų silicio pavidalą labai greitai paveikia polikondensacijos procesas, dėl kurio jo poveikis ir efektyvumas gyviesiems organizmams stipriai sumenksta. Todėl rekomenduojama visuomet ieškoti tokios silicio formos, kuri būtų biologiškai aktyvi — kaip stabilizuota ortosilicio rūgštis — nes tik tokio pavidalo silicis ypač gerai ir greitai absorbuojamas organizme, tad ir rezultatais džiaugsitės greičiau.
Taip pat įsitikinkite, kad įsigyjate tokį silicį, kuriame nėra nereikalingų bei nesveikų priedų. Tačiau papildytas biotinu ar dilgėlių ekstraktais, silicis veiks dar efektyviau. Pastarieji nuo seno žinomi dėl savo lapuose esančių bioaktyviųjų medžiagų, tokių kaip fitosterolių, flavonoidų, rūgščių, taip pat mineralų ir vitaminų gausos, dar labiau padėsiančios pasirūpinti savo grožiu iš vidaus.
Rūpinkitės savo jaunyste ir sveikata sistemiškai ir sąmoningai: suformavę tinkamus grožio ir sveikatos įpročius, džiaugsitės ne tik gražia išvaizda, bet ir gera savijauta.